menu close menu

Pielęgnacja domowa skóry twarzy – Krok 2/5 – ” Tonizacja skóry”

Jeżeli nie czytaliście naszego pierwszego z tej serii wpisów, to zapraszamy: Pielęgnacja domowa skóry – Krok 1″demakijaż, mycie i czyszczenie”

 

Kolejny bardzo ważny krok w kierunku prawidłowej pielęgnacji domowej oraz zdrowej skóry.

Co to właściwie jest tonik? I po co się go stosuje?

Tak naprawdę produkt ten przede wszystkim służy temu, aby dbać o prawidłowe ph skóry, czyli sławne 5,5. Prawidłowe ph tracimy np. wtedy kiedy myjemy się i właśnie po umyciu czyli kroku pierwszym, należało by ponownie przywrócić poziom ph.

Dlaczego ważny jest prawidłowy poziom ph?

Jest to fizjologia skóry, dzięki temu może ona funkcjonować prawidłowo, bronić się przed drobnoustrojami, czynnikami zewnętrznymi i zachowywać odpowiedni poziom nawilżenia. Są to najważniejsze funkcje ponieważ bakterie wpływają na rozwój stanów zapalnych, czynniki zewnętrzne mogą znacząco przyczyniać się do uszkodzeń skóry, a spadek nawilżenia to przyspieszenie procesu starzenia. Równowaga kwasowo-zasadowa skóry, bo o niej tu mowa, może wahać się między 4,5 a 6, najlepiej gdy wynosi 5,5 czyli jest lekko kwaśna. Nawet małe wahanie o 1 zaburza funkcjonowanie skóry.

Toniki, zatem, są równie ważnym punktem co np. krem! Dzięki zastosowaniu toniku zaraz po demakijażu lub myciu, ułatwiamy przenikanie kremu wgłąb skóry, potęgujemy działanie kremu i znacznie polepszamy swoja pielęgnację. Użycie zwykłego mydła, może znacznie podnieść ph (nawet do 9 lub 10 ph).

Jest wiele rodzajów toników – mogą zawierać substancje nawilżające, łagodzące, antybakteryjne itp. Warto oczywiście dopasować tonik do swoich potrzeb, jeżeli jednak nie wiemy jaki rodzaj wybrać, może być to tonik do skóry delikatnej. Nie musi zawierać zbyt wielu komponentów, bo najważniejszą jego rolą jest zachowanie równowagi skóry. Tonik łagodny będzie odpowiedni do każdej skóry, także trądzikowej, kiedy właśnie odpowiednia równowaga jest szczególnie ważna. Nie wolno dopuścić, aby odczyn był zbyt kwaśny, ani zbyt alkaliczny.

Domowa Tonizacja Skóry

Płyn micelarny.

Celowo opisuję go tutaj, pomimo iż jest to kosmetyk przeznaczony do demakijażu, czyli kroku pierwszego. Płyn micelarny zawierający micele, czyli cząsteczki rozpuszczające i oddzielające cząsteczki wodne od tłuszczowych na skórze, jest kompleksowym kosmetykiem. Usuwa makijaż, nadmiar sebum, nie zaburzając przy tym równowagi skóry. Wiąże cząsteczki makijażu, także wodoodpornego. Może zawierać dodatkowe komponenty, ale tu tak samo polecałabym te najdelikatniejsze.

Czy zatem nie trzeba stosować już toniku, jeśli używamy płynu micelarnego? Właściwie nie. Osoby cierpiące na trądzik mogą dodatkowo zastosować typowy tonik z dodatkowymi właściwościami antybakteryjnymi. Ważne jednak, aby tonik nie zawierał alkoholu.

Ostatni punkt przemawiający za tym, aby dbać o odpowiednie ph jest cena produktów. Na tym punkcie można troszkę zaoszczędzić, toniki nie muszą być ekskluzywne, ani zbyt drogie – spełniają podstawową funkcję i niekonieczne jest kupowanie tych produktów z najwyższej cenowej półki. Ważny jest zdrowy skład i to aby nie wywoływał uczuleń.

 

Kolejny krok:

Pielęgnacja domowa – Krok 3 ”Peeling Twarzy”
 
 

Oceny od naszych klientów ( nie jesteś klientem? Nie oceniaj ! ):
Ocena :
5 based on 10 votes
Ocena zabiegu :
Pielęgnacja domowa - Krok 2

2 komentarze do wpisu Pielęgnacja domowa skóry twarzy – Krok 2/5 – ” Tonizacja skóry”

  1. GosiaKs pisze:

    Dziękuje Pani Kasiu za te porady. Zaczynam z nich korzystać i jestem zadowolona z efektów 🙂 Do zobaczenia niebawem 🙂

  2. Kinia pisze:

    Dzieńdoberek 🙂 widzę kolejny świetny wpis, na który czekałam od tygodnia 🙂 Pani Kasiu czekamy na kolejne i kolejne. Ściskam gorąco 🙂

Napisz komentarz

Twój adres eMail nie będzie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nasze bony upominkowe:

Na każdą okazję.

Czytaj...

Dziś na naszym blogu:

Relacja z naszego Eventu Kolagenowego z marką SOUVRE.

Zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem kolagenu i złotej ...

Czytaj...

Nasze solarium:

Zawsze świeże i czyste.

Czytaj...